AİÇÜ’de IC Vakfı Bilimsel Teşvik Ödülleri ve Akademik Giysi Töreni Yapıldı

22.05.2019 16:56

AİÇÜ’de IC Vakfı Bilimsel Teşvik Ödülleri ve Akademik Giysi Töreni Yapıldı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile IC Vakfı işbirliğiyle “Bilimsel Teşvik Ödülleri ve Akademik Giysi Töreni” yapıldı.

İbrahim Çeçen Vakfı tarafından her yıl Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi akademisyenlerine verilen bilimsel teşvik ödülleri düzenlenen programla ödüle hak kazanan akademisyenlere verildi. Programda ayrıca 2018 yılı içerisinde Profesör ve Doçent unvanı alan akademisyenler için akademik giysi töreni düzenlendi.

Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Salonunda gerçekleşen programa Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay PULÇA, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ile IC Vakfı Müdürü Dr. Sayın Meral Dinçer ve akademisyenler katıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, üniversitelerin üç temel görevi olduğunu belirterek; “eğitim-öğretim faaliyetleri, Ar-Ge dediğimiz araştırma-geliştirme çalışmaları ile toplumsal katkı olduğunu” söyledi. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak her yıl evrensel bilime hizmet edecek nitelikte uluslararası sempozyumlar düzenlediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Karabulut, Üniversitenin 2019 yılı içerisinde IV. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı, (ICANAS) V. Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu ile “İslam Bilim ve Kültür Tarihçisi Olarak Prof. Dr. Fuat SEZGİN” temalı III. Uluslararası Ahmed-i Hani Sempozyumuna ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin koyduğu hedeflere ilerleme noktasında akademisyenlere büyük sorumluluklar ve önemli görevler düştüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, Akademisyenlere hitaben uluslararası yayınlara ve TÜBİTAK Projelerine önem verilmesi gerektiğini söyledi. “Üniversitemizi Vakıf destekli bir üniversite olarak görüyorum.” diyen Prof. Dr. Karabulut, İbrahim Çeçen Vakfına, Üniversiteye bu güne kadar yaptıkları desteklerden ötürü teşekkür etti.

IC Vakfı Müdürü Dr. Meral DİNÇER, İbrahim Çeçen Vakfı’nın öğrenci kulüpleri projelerinden bilimsel teşviklere kadar, üniversitenin ve akademisyenlerin her konuda destekçisi olduklarını ifade ederek, akademisyenlerin yaptıkları bilimsel çalışmaların çok önemli gördüklerini, Ağrı ve Üniversite için yapılabilecek her türlü araştırmaya ve bilimsel çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Tören, Profesör ve Doçent unvanı alan akademisyenlere cübbelerinin giydirilmesi ve bilimsel yayınlarda başarı sağlayan akademisyenlere ödüllerini verilmesinin ardından sona erdi.

Programa, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça ve akademisyenler katıldı.

 

İlgili Haberler