AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un “Ahilik Haftası” Mesajı

15.09.2019 13:42

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un “Ahilik Haftası” Mesajı

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un “Ahilik Haftası” için Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı

Aziz Milletimizin köklü geleneklerinden biri olarak yüzyıllar boyunca varlığını koruyan, gücünü ve etkinliğini geniş bir coğrafyada devam ettiren Ahilik kurumunun, medeniyetimizin gelişmesinde, kültür, sanat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatında ahlakî değerlerin yerleşmesinde büyük rolü olmuştur.

Ahilik teşkilatı, insanımızın dürüstlüğünü, meslekî marifetini, mertlik ve cömertlik anlayışıyla yoğurarak asırlar boyu aziz milletimizin birliği ve sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmuştur. Saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhunu ekonomiye yansıtan Ahilik kültürü, günümüz esnaf ve sanatkâr birlikleri için de bir sosyal miras ve altın bir rehberdir.

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

Ağrılı hemşehrilerimizin bu değerli mirasa sahip çıkmasını ve onun taşıdığı evrensel değerleri yaygınlaştırmasını diler, Ahilik haftasının, başta esnaflarımız olmak üzere Ağrı ilimize hayırlar, bereketler, bol ve helal kazanç getirmesine vesile olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü

İlgili Haberler