(AİÇÜ) akademisyen ve öğrencileri, Kar Üzerine Türk Bayrağı Yaptılar

27.02.2019 12:07

(AİÇÜ) akademisyen ve öğrencileri,  Kar Üzerine Türk Bayrağı Yaptılar

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) akademisyen ve öğrencileri, dağ eteğinde kar üzerine arazi sanatı uygulamasıyla (land art) Türk bayrağı yaptı

Erken saatlerde çalışmaya başlayan ekip, kara işleyecekleri Türk bayrağının kent merkezinden görülebilmesi için uygun yeri belirledi. Sıfırın altında 10 derece sıcaklıkta çalışan ekip, ölçüleri aldıktan sonra ay ve yıldızı kar üzerine çizdi.

Ekip, 8 saatlik zorlu çalışmayla, toz boya kullanarak 30 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki Türk bayrağını tamamladı. Çalışma, görenlerin beğenisini topladı.

“Doğa şartları zorladı”

Edi, gazetecilere, kentin birçok yerinden görülen tepede kar üzerine Türk bayrağı yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de daha önce buzda arazi sanatının uygulandığını anlatan Edi, “Sanırım Türkiye’de kar üzerinde ilk defa böyle bir çalışma olacak. Umarım bundan sonra geleneksel hale gelir. Bugünlerde birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Bu anlamda ‘İlk çalışmamız bayrağımız, milli sembolümüz olsun’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Uygulama öncesinde bayrağın tasarımı, yer seçimi gibi konularda ön çalışma yaptıklarını belirten Edi, “Ardından tasarım ve çizimi yaptık. Doğanın dengesini bozmamak adına toz boya kullandık. Bayrağa dalga vermeye de çalıştık. Doğa şartları bizi oldukça zorladı.” dedi.

Edi, ulusal ve uluslararası çapta karda resim çalışmalarına ilişkin şenlik düzenlenebileceğini de kaydetti.

Resim İş Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Songül Bayram ise projede bulunmaktan gurur duyduğunu dile getirerek, “Bundan sonraki projelerde de yer almak isterim. Bayağı bir efor sarf ettik.” diye konuştu.

Öğrencilerden Onur Aday da hava koşulları nedeniyle bazı aksaklıklar yaşadıklarını anlatarak, “Zaman zaman ayaklarımız da üşüdü ama gurur verici bir proje.” dedi

İlgili Haberler