Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde “Ramazan ve İnfak” konulu panel düzenlendi

15.05.2019 21:42

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde “Ramazan ve İnfak” konulu panel düzenlendi

Doğubayazıt İlçe Müftülüğünce Vali Kutlu Aktaş Konferans Salonu’nda düzenlenen panel, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Sinevizyon gösteriminin ardından İlçe Müftüsü Adem Özdemir moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda, Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Yerinde’nin konuşmacı olarak katıldığı panel bölümüne geçildi.

Panelde, infakta ahlaki esaslar konusunda katılımcılara bilgiler veren Ağrı Müftüsü Topçu, infak etmenin her Müslümanın en önemli vazifelerinden biri olduğunu söyledi.

İyilik, yardımlaşma, sabır, güzel söz söylemek, tebessüm etmek, samimiyet gibi ahlaki değerlere dikkati çeken Topçu, peygamberimiz ve sahabelerin hayatından örnekler verdi.

AİÇÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Yerinde ise, İslam’da infak kültürü, kapsamı ve temel esaslarına değindi.

İnfak kavramını, “Kişinin sadece Allah rızası için kendi helal servetinden yardımda bulunmasıdır.” şeklinde tanımlayan Yerinde, infakın insanın fıtratındaki ‘hayır’ duygusuna dayandığını dile getirdi.

Konuşmacılardan Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin de infakta “üretmek” ve “çalışmak” kavramlarının önemini İslam ve dünya tarihinden örnekler vererek açıkladı.

Panelin sonunda konuşmacılara tablo hediye edildi.Panele, Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erhan Emre, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konyar, İlçe Müftüsü Adem Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yardımcı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Sevgi Lordoğlu, kurum amirleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

İlgili Haberler