Ağrı’daki göçmenler sınır dışı ediliyor!

25.05.2023 14:23

Ağrı’da düzensiz göçle mücadele operasyonları kapsamında yapılan çalışmalarda, Ağrı’dan 136 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi.

Ağrı’daki göçmenler sınır dışı ediliyor!

Ağrı’da düzensiz göçle mücadele operasyonları kapsamında yapılan çalışmalarda, Ağrı’dan 136 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi.

Ağrı İl Göç Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen charter seferiyle 136 Afganistan uyruklu göçmen, Ağrı İl Jandarma Komutanlığı personelleri eşliğinde Ağrı İl göç İdaresi Geri Gönderme Merkezinden minibüslere bindirilerek, Ahmed-i Hani Havalimanına getirildi.

Havalimanında yapılan sınır dışı işlemlerinin ardından Ariana Afgan Havayollarına ait uçağa alınan göçmenler, ülkelerine gönderildi. Kentte göçmenlerin sınır dışı edilmesi çalışmalarının bu hafta içerisinde devam edeceği belirtilirken, sınır dışı edilen 136 Afgan göçmen ile birlikte yılbaşından bu yana ülke genelinde sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı 39.576’ya ulaştı.

Öte yandan gerçekleştirilen sınır dışı işlemleri hakkında Göç İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, “Düzensiz göçle mücadeleye yönelik sınırlarımızda alınan en üst düzey tedbirlerin yanı sıra yanı sıra Türkiye’ye yasa dışı yollarla girenlerin yakalanmasına yönelik kolluk birimlerinin denetimleri tüm hızıyla sürmektedir. Yakalanan düzensiz göçmenler ise charter seferleri ve tarifeli uçuşlarla sınır dışı edilmektedir.

Etkili ve hızlı işleyen sınır dışı mekanizması sayesinde Avrupa ortalamasının çok üzerinde bir başarıyla geri göndermeler gerçekleştirilmektedir. 12.839 Afgan Ülkesine Gönderildi Yılbaşından bu yana Afganistan’a 27’nci charter (özel uçak) seferi Ağrı’dan gerçekleştirilmiştir.

Ağrı İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezinde idari gözetim altında tutulan Afganistan uyruklu 136 düzensiz göçmen, Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanına getirilerek, kolluk birimlerinin gözetiminde güvenlik noktasından geçirilmesinin ardından Afganistan Hava Yolları’na ait uçakla ülkelerine gönderilmiştir. Böylece bu yıl Afganistan’a düzenlenen 27 charter seferi ile 4.414 ve tarifeli uçuşlarla 8.425 olmak üzere toplam 12.839 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlanmıştır.

Yılbaşından itibaren tüm uyruklarla birlikte sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı da 39.576’ya ulaşmıştır. Böylelikle bu yıl %93’lük sınır dışı oranıyla dünyada örneği görülmemiş bir başarı elde edilmiştir. Yine düzensiz göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik yoğunlaştırılan çalışmalar sayesinde düzensiz göçmenlerin yakalanmasına da devam edilmektedir.

Öte yandan, 22 Mayıs Pazartesi günü de Ağrı’dan Afganistan’a charter seferi gerçekleştirilmiş ve 136 düzensiz göçmen sınır dışı edilmişti. 25 Mayıs tarihinde yapılan charter seferi ile de Ağrı ilinden 2023 yılında toplam 2059 yabancı sınır dışı edilmiş oldu.
Bu arada, 2022 yılında 235’i Afganistan’a, 2’si Pakistan’a olmak üzere 237 charter seferinin yanı sıra tarifeli uçuşlarla birlikte toplam 124 bin 441 düzensiz göçmenin sınır dışı edilmişti.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haberler