Ağrı’da STK’larden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a destek

02.05.2020 21:03

Ağrı’da STK’larden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a destek

Ağrı’da 52 Sivil Toplum Kuruluşunun örgütlenmiş olduğu Ağrı Sivil Toplum Platformu, ramazan ayının ilk hutbesindeki ifadelerinden dolayı bazı kesimlerin tepki gösterdiği Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a destek verdi.
Platforma ait sosyal medya hesaplarında yer alan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, büyük çoğunluğu Müslüman ve bu çoğunluğun da kahir ekseriyetini dindar insanların oluşturduğu bir ülke olduğu vurgulandı.

Devletin resmi olarak dini duruşunu temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığının, dinin referanslarını oluşturan Allah’ın buyruğu Kur’an- Kerim ve onun resulü Hazreti Muhammed’in sözleri dışında bir anlayışı benimsemesinin ya da bilgi vermesinin düşünülemeyeceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, cuma hutbesinde İslam’ın zinayı büyük günah kabul ettiğinden bahisle, Lut kavminin hastalığı olan eş cinselliğin de lanetlendiğini söylemesi üzerine bir kısım mahfiller devreye girmişler ve saldırıya geçmişlerdir.

Geçmişten de bildiğimiz gibi, zihni hastalıklı bu kesimin derdi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş değildir. Onlar insanların Allah’ın kitabıyla tanışmasına, Hazreti Muhammed’in sünnetiyle buluşmasına düşmandırlar. Gerçek şu ki Ali Erbaş’ın bu konuda başka bir şey söyleme imkanı da yetisi de yoktur. Allah’ın sözünü ne Ali Erbaş ne de başka biri değiştiremez.” denildi.

Olayları kınayan Platform, “Ahlaksızlığın kitleselleşmesini, hatta kurumsallaşmasını isteyen İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Ankara Barosu, bu olay üzerinden geçmişte yaptıkları gibi ‘yüzyıllar öncesinden gelen ses’ diyerek aziz İslam’ı sözde istiskal edecek bir aşağılığa soyunmuşlardır. Ağrı Sivil Toplum Platformu olarak, bu aşağılık davranışı da destek verdikleri ahlaksızlığı da destek veren kurumsal yapılarını da şiddetle kınıyoruz.” denildi.

İlgili Haberler