Ağrı’da Karda Tarla Sürümü

07.12.2019 13:51

Ağrı’da  Karda Tarla Sürümü

Ağrı’da yağan kar çiftçinin yüzünü güldürdü.

Ağrı’da geçtiğimiz hasat mevsiminden sonra yağmurun yağmaması ile kuru geçen yaz ve sonbahar aylarında, maalesef çiftçiler tarlalarını süremedi, sürülemeyen ve adeta taşlamış arazi kar yağışı ile birlikte çiftçinin yüzünü  güldürdü.

Ağrı’nın  buğday ambarı olan Ağrı merkeze bağlı  Eskiharman (Gevirgevk ) köyünde, çiftçiler bir ilki gerçekleştirerek iki gündür karla kaplanan tarlalarını sürüyorlar.

38 000 bin dönüm arazide  Arpa, Buğday, Ayçiçek, Fik , Korigan yetiştirerek tarımda öncü olan, Ağrı’nın tahıl ihtiyacını karşılayan  Eskiharman (Gevirgevk) köyünde, karın yağmasıyla köylüler adeta bayram havasını yaşıyorlar. Kurak geçen yaz aylarından sonra, karın yumuşattığı toprağı sürmenin ve yaza hazırlanmanın keyfini yaşayan çiftçilerin yüzü gülüyor.

İki gündür tarlalarını sürmeye başlayan, Ağrı Tarım Müdürlüğünden emekli  Ziraat Teknisyeni  Hamza Aslanboğa, Hacı Haydar Aslanboğa ve  Yasin Aydın ile yaptığımız konuşmada; kar hepimizin yüzünü güldürdü, arazi kurak geçen yazın ardından karla bereketlendi, bizler de hemen hazır toprak ıslanmışken sürelim bahara hazır olsun istedik, bereketli yağışlar olsun inşallah dediler…

 

 

İlgili Haberler