Ağrı’da ekmeğe yapılan yüksek zamma vatandaştan büyük tepki!

22.08.2019 15:30

Ağrı’da ekmeğe yapılan yüksek zamma vatandaştan büyük tepki!
Ağrılı ekmeğe yapılan son zamla bölgenin en pahallı ekmeğini yiyor!

2 gün önce Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından ekmeğe yapılan % 25 lik fiyat artışı ile, ağrılı bölgenin en pahallı ekmeğini yiyor.

Ekmeğe yaptıkları zammı, Ağrı Belediye Başkanına bir dilekçe ile bir gün sonra bildiren Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanının dilekçesi, Başkan Savcı Sayan tarafından rededildi.

Sayan; Ağrı yoksul bir kenttir, fakir fukaranın ekmeğine yapılan bu zam çok yüksektir diye dilekçeyi geri çevirdi.

Ağrı’da ekmeğe yapılan son % 25lik  fiyat artışını vatandaşların çok yüksek buldukları, emekli ve memura yapılan enflasyon zammının 4 ile 5 arasında olduğu ama Ağrı’da ekmeğe % 25 zam yapıldığı için tepkili olduklarını ifade ettiler, Ağrı’nın ilçeleri Taşlıçay’da ekmek 0,75 tl, Doğubayazıt’ta 0,75-1,00 tl arası olurken neden Ağrı Merkezde %25 lik zam yapıldı diye vatandaşlar soruyor.

Ağrı’da, batı illerine kıyasla iş yeri kiraların ucuz, sigortalı olarak çalıştırılanların sayısının az olması, batıda ”A Sınıfı Un” kullanıldığı ve ekmeğin gramajının daha yüksek olduğu bir gerçek.

Ankara ve Bursa’da ekmek gramajları ve fiyatları ile ilgili yaptığımız araştırmaya göre;

1.ci kalite 50 kg  bir çuval un 120 tl. Bir çuval undan  250-265  adet  250 gramlık ekmek üretiyor ve 1 ekmek 1,50 tl satılıyor.

Ağrı’da durum ise şöyle;

50 kg 1 çuval un (batıya göre düşük kaliteli un) 90-100 tl ye alınıyor. Bir Çuval undan 300-325 adet 200 gramlık ekmek çıkıyor ve 1,25 tl satılıyor.

325 adet (a) 200 gr  ekmek= 65 kilo un yapması lazım ama çuvalda 50 kg un var…15 kg nedir,? Unun içine ne katılıyor?

” Ağrıda bir çuval undan 300-325 adet ekmek üretildiği bilgisi, çeşitli fırın ustalarından aldığımız bilgidir”

Sizler için araştırdığımız, Türkiye’nin  iki bölgesindeki kalite ve fiyat farkı bu…

Ağrı’nın Türkiye sıralamasında en fakir iller arasında  78.ci sırayı aldığını ve en pahallı ekmeği yediği de bir gerçektir.

İlimizde sadece hijyen denetlemeleri değil, sigortalı çalışan emekçilerin tespiti, gramaj ve kalite kontrollerinin de yapılması şart .Fakirin fukaranın ekmeğine göz dikilmesin, pek çok insanın burada sadece karnını ekmekle doyurmaya çalıştığını unutmamak lazım.

Batıda bir eve günde ortalama 2-3 ekmek tüketilirken, burada kalabalık aileler  10 ile 15 arasında  ekmek tüketiyor, Ağrı’nın sosyolojik ve ekonomik durumu göz önüne alınmalı ve yapılan bu yüksek  fiyat artışı  yeniden değerlendirilmelidir.

İlgili Haberler