Ağrı’da e-Twinning Kalite Etiketi Sertifikaları ve Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni Düzenlendi

16.06.2022 16:58

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’un katılımlarıyla “Okuyan Şehir Ağrı Projesi Ödülleri, e-Twinning Kalite Etiketi Sertifikaları ve Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni” yapıldı.

Ağrı’da e-Twinning Kalite Etiketi Sertifikaları ve Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni Düzenlendi

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’un katılımlarıyla “Okuyan Şehir Ağrı Projesi Ödülleri, e-Twinning Kalite Etiketi Sertifikaları ve Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni” yapıldı.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programda konuşan Vali Varol, “Milli Eğitim camiamızın yıl boyunca yürüttüğü proje ve çalışmaların nihayete erdiği bu güzel günde ve merasimde sizlerle birlikte olmanın verdiği memnuniyetle, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Eğitim yalnızca akademik çalışmalardan ibaret değildir.

Akademik gelişimin yanında öğrencilerimizin çok yönlü bir şekilde yetiştirilmesi, bakış açılarının renklendirilmesi ve gerçek hayata atıldıklarında ihtiyaç duyacakları özelliklerle donatılması noktasında Ağrı’da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada bugün ödül törenini gerçekleştireceğimiz ‘Okuyan Şehir Ağrı’ projesini çok önemsiyorum. Bu yıl okullarımızın tamamına kütüphane kazandırılması, okullarımızdaki kitap varlığının ciddi oranda artırılması, okuma faaliyetlerinin çeşitli etkinliklerle zenginleştirilmesi için çok büyük bir emek ve gayret ortaya koyduk.

Öğretmenlerimizin sahiplenmesi ve çocuklarımızın üzerindeki etkisine şahitlik etmesi ile projemiz klişeleşmiş okuma farkındalığı çalışmalarını aşarak okullarımızda etkinlik yoğunluğunu oluşturan önemli bir projeye dönüştü. Proje kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılı boyunca yürütülen etkinliklere katılarak evlatlarımızın üzerindeki pozitif etkiye bizatihi şahitlik ettik.

Başarı ile yürütülen proje kapsamında haziran ayına kadar okullarımızda 2 milyon 180 bin kitap okunduğunu ve öğrenci sayısı ile ortalaması alındığında bir öğrencimize 16 kitap düştüğünü, okul öncesi çağındaki öğrencileri, okuma yazmayı yeni öğrenen ve sınavlara hazırlandığı için akademik başarıyı önceleyen öğrencilerimizin sayısını göz ardı edince bu sayının 20’ye ulaştığını memnuniyetle belirtmek istiyorum.” dedi.

Ağrı’da Milli Eğitim camiasının Avrupa Birliği programlarına katılımının önemli bir düzeyde olduğunu ifade eden Vali Varol, proje sunma ve projelerin kabulü noktasında Ağrı’nın nüfusu ve okul sayısı göz önüne alındığında öğretmenlerin önemli bir performans ortaya koyduğunu ve bu performansı Ağrı’nın genç ve dinamik eğitimci kadrosuna sahip olmasına borçlu olduğunu belirtti.

Küçük dokunuşlarla büyük meseleleri çözme gücüne sahip bir millet olduğumuzu vurgulayarak sözlerini sürdüren Vali Varol, “Engelli kardeşlerimize yönelik yürütülen çok önemli bir farkındalık çalışması sonucunda alınan tekerlekli sandalyeleri bugün engelli kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bir araya gelip güç birliği yaptığımızda küçük dokunuşların büyük ve güzel sonuçlar doğurduğuna şahitlik ettiğimiz bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ağrı Valiliği’nin koordinesinde; öğrencilerin kitap okumayı alışkanlık haline getirmelerini sağlamak ve iç dünyalarını zenginleştirmek amacıyla hayata geçirilen, yıl boyunca düzenlenen farklı etkinlikler ve yarışmalarla okunan kitapların pekiştirilmesi faaliyetlerini kapsayan “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında ödül töreni gerçekleştirildi.

“Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılında en çok kitap okuyan öğrenciler; 48 bin 576 sayfa ile Cumhuriyet İlkokulundan Elifsu Kimsun, 42 bin 698 sayfa ile Hamur Yukarı Gözlüce Öğretmen Burçin Özdemir Ortaokulundan Havva Nur Ödemiş ve 67 bin 44 sayfa ile Hayrettin Atmaca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden İkranur Karasu oldu.

Yapılan kompozisyon yarışmasında temel eğitim kademesinde Şehit İlhan Demir Yatılı Bölge Ortaokulundan Serap Alparğu ile ortaöğretim kademesinde Hamur Çok Programlı Anadolu Lisesinden Didem Oruç rakiplerini geride bırakarak birincilik elde etti.

Münazara yarışmasında ise temel eğitim kademesinde Nisa Kaya, Muhammed Karaboğa ve Nurmina Taşçı birinciliği okulları Hamur Osmangazi Ortaokuluna kazandırırken ortaöğretim kademesinde birincilik Sümeyye Cengiz, Büşra Taşpınar ve İdal Aydemir ile Taşlıçay Anadolu Lisesinin oldu.

“Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında gerçekleştirilen münazara ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan ve en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri Vali Varol tarafından takdim edildi.

2020-2021 eğitim öğretim yılında, eTwinning kapsamında Ağrı’da başvurusu yapılan ve onaylanan 87 projenin yürütücüsü olan öğretmenlere kalite etiketi ve 81 okula okul levhası, düzenlenen programla takdim edildi.

Yenilikçi öğretim yöntem ve teknikleri çerçevesinde bilişim teknolojilerinin eğitim öğretim faaliyetlerinde aktif kullanımıyla Avrupa’da ve ülkemizde öğretmenler arası paylaşımın sağlanması, öğrenci ve öğretmenlerin yabancı dili kullanma becerilerinin arttırılması amacıyla uygulanan eTwinning programı kapsamında onaylanan 87 proje sonucunda 60 Ulusal Kalite Etiketi, 27 Avrupa Kalite Etiketi öğretmenlere dağıtıldı. Öğretmen, öğrenci ve idarecilerin emekleriyle yapılan eTwinning projeleri onaylanan 81 okula da “eTwinning Okulu Levhası” verildi.

Öğretmenler Anadolu Lisesi tarafından Ağrı genelinde bulunan okullarda sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülen “Bir Kapak Bir Umut” projesi kapsamında toplanan kapakların geliri ile alınan tekerlekli sandalyeler özel gereksinimli bireylere teslim edildi.

Çocuklarda farkındalık oluşturmak ve toplumsal duyarlılığın gelişmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje sonucunda alınan tekerlekli sandalyelerle özel gereksinimli bireylere, yaşamlarını başkalarına bağımlı kalmadan sürdürebilmeleri noktasında katkıda bulunuldu.

Düzenlenen programa Vali Varol’un yanı sıra Vali Yardımcısı V./Hamur Kaymakamı Kerem Türker, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Ağrı Engelliler Derneği Başkanı Sadullah Çabaş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

İlgili Haberler