Ağrı’da 59. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı!

29.03.2023 10:22

Ağrı’da yedi ilçede yapılan etkinliklerle,‘Kütüphaneler İyileştirir’ teması ile 59. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor.

Ağrı’da 59. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı!

Ağrı’da yedi ilçede yapılan etkinliklerle,‘Kütüphaneler İyileştirir’ teması ile 59. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor.

Ağrı’da tüm ilçelerimizde kutlanacak olan Kütüphaneler Haftası’nın 1964 yılından bugüne kadar kutlandığını söyleyen Ağrı Kültür ve Turizm İl Müdürü Erkan Kösedağ, “Ülkemizde  1964 yılından beri mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor.

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Kütüphane Haftası’nın ana teması ise bakanlığımızca “Kütüphane iyileştirir” olarak belirlendi. Bu hafta ile ilimizdeki kütüphanelerin toplumda daha fazla farkındalık yaratması ve insanların okuma alışkanlığı kazanmalarının teşvik edilmesini amaçlıyoruz.“ dedi.

Tüm ilçelerde kutlanan Kütüphaneler Haftası etkinliklerinde ilçe kaymakamları tarafından kütüphanelerde yıl boyunca en çok ödünç kitap alan okuyucular ile hafta münasebeti ile yapılan resim, şiir, ayraç ve kompozisyon gibi yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendiriliyor. Ayrıca hafta boyunca Ağrı’daki tüm kütüphanelerde dramalar gerçekleştirilirken sınav stresi, deprem yönetimi, afet bilinci gibi konularda uzmanlar tarafından söyleşiler yapılacak. İlk ve orta dereceli okullarda kütüphane farkındalığını oluşturmak amacı ile yapılan ‘Çocuk Kütüphanesi’nde ise sinema ve yüz boyama etkinliklerinin yanı sıra, çeşitli aktiviteler gerçekleştirilerek çocuklar ödüllü satranç turnuvasında yarışacak.

59.Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri, yarışmalarda derece yapan öğrencilerin ödüllerini dağıtmak üzere Ağrı İl Halk Kütüphanesinde 2 Nisan’da yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak.

 

İlgili Haberler