Ağrı Valiliğinde Kıbrıs Gazileri İçin Milli Mücadele Madalyası ve Berat Tevcih Töreni Düzenlendi

19.11.2019 19:36

Ağrı Valiliğinde Kıbrıs Gazileri İçin Milli Mücadele Madalyası ve Berat Tevcih Töreni Düzenlendi

Ağrı-Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilere ve vefat eden Kıbrıs gazilerin adına yakınlarına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban tarafından takdim edildi.

Ağrı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih töreni düzenlendi.Ağrı Valiliğinin  himayelerinde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Kıbrıs Barış Harekatına katılan gaziler onuruna düzenlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Törende bir konuşma yapan Vali Elban,’’ Bizim için kutsallarımız her zaman canımızdan önce gelmiştir. Bu kutsallarımızın en başında vatanımız gelir. Eğer vatanımız ile bir konu var ise bizim milletimizin her bir ferdi seve seve canını vermek için en ufak bir tereddüt göstermez. Gazilerimiz, 1974 yılında vatan ile bir konu gündeme geldiğinde seve seve, vatan için gözünü kırpmadan cepheye gitmişlerdir. Bazı silah arkadaşları şehadet şerbetini içtiler, diğerleri gazilik mertebesine eriştiler. Dolayısıyla hepsinin cepheye giderken niyetleri aynıydı. Devletin bekası, vatanın bölünmezliği, vatanın bütünlüğü ve vatanın işgalinin önlenmesi, bayrağımızın inmemesi ve ezanlarımızın susmaması için cepheye gittiler. Siz kıymetli büyüklerimize devletimiz ne yapsak azdır. Devlet olarak her zaman yerinizin bizim yanımızda farklı olduğunuz göstermek için bazı hatırlatmalarda bulunuyoruz. Bunlardan bir tanesi de bugün yapacağımız madalya tevcihi ve beratların sunulmasıdır’’ ifadelerini kullandı.

Gazilerimizin, şanlı bayrağımız göklerde dalgalandığı, ezanımız minarelerde yankılandığı ve son ocağımız tütmeye devam ettiği müddetçe hatırlanacaklarını ifade eden Vali Elban, ’’Sizi bu milletin her ferdi minnetle, sevgiyle ve hürmetle hatırlayacaklar. Onun için ne kadar söz söylemeye çalışsak da ne kadar sizin yaptığınız fedakarlığı anlamaya çalışsak da bunu anlatacak söz, cümleler, bulmak imkansız. O yüzden de tüm milletim gibi ben de sizlere şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Sayın Süleyman Elban ve protokol üyeleri gazilerimizin madalyalarını takdim etti.

Düzenlenen törene Vali Sayın Süleyman Elban, 12.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul,Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şafi Erim, gaziler ve yakınları katıldı.

 

 

İlgili Haberler