Ağrı Tanıtım Günleri’nde AİÇÜ ilgi odağı oldu!

21.11.2022 13:15

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ), “Nuh’un Gemisi İstanbul’a Geldi” temasıyla düzenlenen ve dört gün devam eden Ağrı Tanıtım Günleri’ne güçlü bir kadro ile katıldı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Ağrı Tanıtım Günleri’nde AİÇÜ ilgi odağı oldu!

İstanbul Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda “Nuh’un Gemisi İstanbul’a Geldi” temasıyla meydana gelen Ağrı Tanıtım Günleri’nin resmi açılış törenine, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Halil Özyolcu, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, İstanbul Ağrı Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Şimşek, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve fazlaca sayıda vatandaş katıldı.

Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, AİÇÜ, İstanbul Ağrı Dernekleri Federasyonu’nun katkılarıyla meydana gelen Ağrı Tanıtım Günlerinin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, kısa vakit önce İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen ve 6 vatandaşımızın şehit olduğu hain terör saldırısı ile oluşturulmak istenen vehamet iklimine Aziz Milletimizin ortaya koyduğu birlik ve beraberlikle en güzel cevabı verdiğini söylemiş oldu.

Açılışı meydana gelen tanıtım günleri ile Ağrı’nın kültürel değerleri ile İstanbul’a çıkarma yaptığını kaydeden Prof. Dr. Karabulut, “Anadolu’nun giriş kapısı olan Serhat şehrimiz Ağrı, sahip olduğu zamanı, kültürel, naturel ve bilimsel niteliği olan birikimi ile gelişimini hergeçen gün artırmakta, bu aşamada Üniversitemizde ağrı haber bu ilerlemenin önünde adeta bir lokomotif görevi görmektedir. Bir üniversite kenti olan Ağrı’nın haiz olduğu bütün zenginlikleri ile daha iyi noktalara taşınmasına katkı sağlayacak bu tanıtım günlerinin hayırlı olmasını diliyor, emeğin geçen her insana teşekkür ediyorum.” dedi.

Ağrı Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesinin kesilmesi sonrası Ağrı Valisi Dr. Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Sayan, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut, AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Özyolcu ve katılımcılar, etkinlik alanında kurulan ve Ağrı’ya özgü Anadolu’nun en eski diyet yemeği olan Abdigor Köftesi, Ayranaşı, Ağrı’ya has et rotatif, 7 saat tandır üzerinde pişirilen Keşkek, Halise, Kete, Tandır Ekmeği, Ağrı Turşusu ve Ağrı Balı benzer ağrı haber biçimde bölgesel ürün ve yiyecekler, Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi ve Nuh’un Gemisi’nin İzi, İshak Paşa Sarayı, Urartu Kalesi, Diyadin Murat Kanyonu, Diyadin Kaplıcaları, Kudret Köprüsü, Hamur Kümbeti benzer biçimde tarihi ve doğal güzellikler, halı, kilim, tiftik, üzerlik, nazarlık, keçe yapımı şeklinde geleneksel el sanatları ürünlerinin yer almış olduğu tanıtılmış olduğu stantları ziyaret ederek Ağrı’ya has yöresel ve kültürel ürünleri inceledi.

 

İlgili Haberler