Ağrı “Kobikent” İle Dünyaya Açılmaya Hazırlanıyor

25.01.2021 14:43

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, SERKA Ağrı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Gökhan Özince ve Sanayi, Ulaştırma, Enerji Birim Başkanı Ramazan Doğaner ile birlikte imalat sektörünü yerinde incelemek üzere Ağrı’da sürdürdüğü temaslar çerçevesinde 2019 yılında faaliyete geçen Kobikenti ziyaret etti.

Ağrı “Kobikent” İle Dünyaya Açılmaya Hazırlanıyor

AĞRI- Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, SERKA Ağrı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Gökhan Özince ve Sanayi, Ulaştırma, Enerji Birim Başkanı Ramazan Doğaner ile birlikte imalat sektörünü yerinde incelemek üzere Ağrı’da sürdürdüğü temaslar çerçevesinde 2019 yılında faaliyete geçen Kobikenti ziyaret etti.

Taşdemir ve ekibi Kobikent’te faaliyet gösteren Koç Asansör, Adıgüzel Cam, Öz Yılmazlar Ayakkabı, Mumet Poşet ve Baskı ile Öz Güven Baza ve Yatak firmalarını ziyaret ederek ürettikleri ürünler, istihdam kapasiteleri ve eksiklikleri hakkında bilgi aldı.

Üretim ve İstihdam Ajans Tarafından Desteklenecek

Ağrı’da daha önce yaptığı Tekstilkent ile birlikte Kobikent’in sağladığı istihdam olanaklarının ve ürettikleri ürünlerin ciddi ekonomik değere sahip olduğunu dile getiren Taşdemir sözlerine şöyle devam etti; “Buradaki bir firmamız Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars Bölgesinde cam üreten tek firma, bir diğeri ise yalnızca Bölgeye değil Gürcistan ile Nahcivan’a ihracat yapıyor ve dahası burada bulunan tüm firmalar Ağrımıza hatırı sayılır bir istihdam olanağı sağlıyor. Ağrı’nın bu üretim kapasitesi bizleri oldukça heyecanlandırdı. Önümüzdeki yıllarda Ajans olarak bilhassa üretime ve istihdama dönük destek mekanizmalarımızı kullanma kararlılığımızı güçlendirmiş oldu.”

Ağrı Artık Uzak Olmayacak

Genel Sekreter Taşdemir; “Ne yazık ki Ağrı’nın büyük şehirlere olan mesafe uzaklığı hep akıllarda da uzak kalmasına neden olmuştur. Ağrı; Kobikentiyle, Tekstilkentiyle, Organize Sanayi Bölgesiyle ve sahip olduğu lojistik imkânlarıyla bir Gaziantep gibi bölgesinin ve komşu ülkelerinin hatta Orta Asya’nın sanayi ürünleri üretim ve ihracat merkezi olmaya adaydır.” İfadelerini kullandı.

Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun

Daha önce de Ağrı’nın genç nüfusunun imalat sektöründe yapılacak yatırımlarda önemli kıstaslardan olduğunu tekrar eden Taşdemir; “Ağrı Valiliği tarafından 2019 yılında üç blok halinde tamamlanarak on beş işyeriyle hizmete giren Kobikent’i yapanlardan Allah razı olsun, bizler de bundan sonra üstümüze düşen tüm desteği vermeye gayret sarf edeceğiz.“ diyerek diğer ziyaretleri gerçekleştirmek üzere Kobikent’ten ayrıldı.

Ağrı KOBİKENT

Ağrı Valiliği tarafından istihdamın artırılması ve küçük ölçekli esnafın desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen KOBİKENT üç blok halinde bin 400 metrekare alan üzerinde 15 iş yerinden oluşuyor. Bölge ekonomisine sağladığı istihdam ve yaptığı ihracatla katkı sağlayan merkezde üretim yapan yerel esnaf; asansör, ayakkabı, baza, mobilya, çelik kapı, ambalaj ve sac üretiyor.

İlgili Haberler