Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali Başladı

03.09.2021 18:35

AĞRI- Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali, Valimiz Dr. Osman Varol’un katılımıyla düzenlenen Açılış Programı ile başladı.

Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali Başladı

AĞRI- Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali, Valimiz Dr. Osman Varol’un katılımıyla düzenlenen Açılış Programı ile başladı.

İlimizde bulunan endemik geven bitkisinin çiçeklerinden elde edilen Ağrı Geven Balı ve arı ürünlerinin yerel ve ulusal alanda tanıtımını sağlamak, üreticilerimize ürünlerini tanıtma ve pazarlama fırsatı sunmak, bal ve diğer arı ürünlerinin sağlığımıza olan katkısı konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve bal üretimini arttırarak Ağrı’mızın ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Valiliğimiz koordinesinde, Ağrı Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Serhat Kalkınma Ajansı ve Arı Yetiştiriciler Birliğinin katkıları ile 4’üncüsü düzenlenen Ağrı Geleneksel Bal Festivali’nin Açılış Programı, Ağrı Millet Bahçesi’nde gerçekleştirildi.

Sahip olduğu zengin bitki örtüsü, doğallığını yitirmemiş mera ve yayla alanlarıyla, arıcılık konusunda önemli bir potansiyele sahip olan ilimizde arı ve bal kalitesinin arttırılması amacıyla Valiliğimiz öncülüğünde birçok proje hayata geçirilmiştir. 23 bin 400 adet arı kovanı bulunan ilimizde bu kapsamda yaylalarımızda faaliyet yürüten arıcılarımızın elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla Güneş Kovanımız İçin Doğuyor projesi ile 12 arıcımız güneş enerjisi paneli verilmiş, Ağrı balının markalaşması amacıyla Türk Patent Enstitüsüne Ağrı Geven Balı için coğrafi işaret başvurusu yapılmış, çiftçilerimizin temel petek ihtiyacını karşılamak amacıyla temel petek üretim tesisi kurulmuş, ana arı ihtiyacını karşılamak üzere ise 400 adet ana arı üreticilerimize dağıtılmıştır.

Hayata geçirilen projelerin yanı sıra Ağrı balının tanıtılması amacıyla yapılan ve 4’üncüsü düzenlenen Ağrı Geleneksel Bal Festivali’nin Açılış Programı’na Valimiz Dr. Osman Varol’un yanı sıra AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkan Vekili Nesim Zengin, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, arı yetiştiricileri, vatandaşlarımız ve basın mensupları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali’nin Açılış Programı, Protokol Üyelerimizin günün anlam ve önemine binaen yaptıkları konuşmalar ile sürdü.

Bal ve arı ürünleri konusunda ilimizin büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Valimiz Dr. Osman Varol: “Göreve başladıktan sonra yaptığımız tespitler neticesinde, hayata geçirdiğimiz projelerde ve yaptığımız çalışmalarda kullandığımız, her sektörde tekrarladığımız bir sloganımız var: Potansiyelini Keşfet Ağrı… Yaptığımız araştırmalarda gördük ki Ağrı’mızın belirli alanlarda ortaya çıkarılamamış çok ciddi bir potansiyeli var, tarım da bunların en önemlilerinden bir tanesi ve belki de ilimizin ekonomisinde lokomotif olabilecek kadar büyük bir potansiyele sahip. Bu inançla tarımın her alanında çok ciddi projeler hayata geçiriyoruz. Bugün tarımın bir dalı olan bal ve arı ürünleri ile ilgili kıymetli bir etkinlikte bir aradayız. Dağıyla, taşıyla, çiçeğiyle ve böceğiyle inanılmaz bir potansiyele sahip olan Ağrı’da 2000’lerin başında kovan sayısı 2 bin 200 civarında iken ve hemen hemen hiç gezginci kovan da gelmiyorken bu yıl itibari ile 23 bin 400 kovana sahibiz ve buna yaklaşık 26 bin 500 gezginci kovanı da eklediğimiz zaman yıl içerisinde ilimizde 50 bin kovanla üreticilerimiz faaliyet gösteriyorlar. İşte potansiyelimizi keşfetmek, potansiyelimizin farkında olmak ve onu hayata geçirmek budur. Bizden önceki Mülki İdare Amirimiz, kıymetli ağabeyimizin gelenek olarak başlattığı bu festivalin amacı da budur. Ağrı’mıza olan inancımızla, el birliği ile potansiyellerimizi hayata geçirecek, bölgemizin ve ülkemizin insanının dikkatini çekerek Kadim Kent Ağrı’mızı hak ettiği noktaya getireceğiz” dedi.

 

Okul öncesi kademsinde bulunan “Arı Kostümlü Çocuklar” grubunun gösterisi ve Halk Oyunları ile devam eden programda Protokol Üyelerimiz tarafından arıcılık sektöründe ilklere imza atmış ve başarılı çalışmalar yürütmüş Ağrılı arıcılarımıza plaket takdim edildi.

Plaket takdiminin ardından Valimiz Dr. Osman Varol ve beraberindeki heyet, kurulan stantları tek tek ziyaret ederek arı yetiştiricilerimizle bir süre sohbet etti.

Ağrı’nın yayla, dağ ve ovalarında bulunan endemik geven bitkisinin çiçeklerinden elde edilen ve tat, koku, aroma ve yüksek prolin değeri ile diğer ballardan ayrılıp ilimize özgü en değerli besinlerden biri olan Ağrı Geven Balı ve arı ürünlerinin tanıtılması amacıyla düzenlenen;bal ve arı ürünleri, kadın kooperatifleri tarafından üretilen el emeği ürünler, süt ürünleri ve ADEM kursiyerlerine ait ürünleri bünyesinde barındıran kırk stanttan Ağrı 4. Geleneksel Bal Festivali 3-4-5 Eylül tarihlerinde Millet Bahçesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

İlgili Haberler