Af bekleyenlere müjde geldi!

21.01.2023 11:19

Türkiye'de son olarak 2020 yılında uygulanan infaz düzenlemesi ile yaklaşık 90 bin kişi tahliye edilmişti. 2023 yılı için de üzerinde çalışılan ve hayata geçirilmesi beklenen kısmı af planının içerikleri de belli oldu.

Af bekleyenlere  müjde geldi!

Türkiye’de son olarak 2020 yılında uygulanan infaz düzenlemesi ile yaklaşık 90 bin kişi tahliye edilmişti. 2023 yılı için de üzerinde çalışılan ve hayata geçirilmesi beklenen kısmı af planının içerikleri de belli oldu.

Türkiye’de son olarak 2020 Nisan ayında hayata geçirilen infaz düzenlemesi ile 90 binin üzerindeki mahkum tahliye edilmişti. Hala cezaevinde bulunan ya da 31 Temmuz 2023’de bitecek covid izni sonrası cezaevine dönecek mahkumların ise gözü kulağı yapılacak yeni bir infaz düzenlemesinde. Ankara kulislerinde af iddiaları dilden dile dolaşırken, yapılacak yeni düzenlemeden kimlerin de yararlanacağı belli oldu.

2020 yılında etkisini göstermeye başlayan covid pandemisi nedeniyle açık cezaevinde yer alan 120 bin mahkum geçici süre ile izne gönderilmişti. Uzayan covid sürecinin ardından mahkumların da izinlerinde uzatma yapıldı ve son tarih olarak 31 Temmuz 2023 belirlendi. Ancak bu tarihte birçok mahkum aile hayatına geri döndü, mesleklerinin başına geçti ve düzenlerini kurdu.

Kendileri istememesine rağmen cezaevinden izne çıkarılan mahkumların, bu kadar süre sonra yeniden cezaevine alınmasında belirli sorunlar gören hükümet yetkilileri, bu 120 bin mahkumu bir defaya mahsus olmak üzere tahliye etme çalışmalarında son aşamaya geldi. Yapılacak yeni infaz düzenlemesinden 120 bin kişi yararlanacak.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerden önce çıkmasına kesin gözüyle bakılan infaz düzenlemesinin, Nisan ayında hayata geçirilmesi bekleniyor. Yapılacak düzenlemenin TBMM’den geçmesi ile birlikte 120 bin kişi yeniden demir parmaklıkların ardına gitmekten kurtulacak. 

İlgili Haberler