Acil kullanım onayı TURKOVAC’a verildi!

23.12.2021 12:12

25 Kasım'da Sağlık Bakanlığı'nın acil kullanım başvurusunda bulunduğu yerli aşı TURKOVAC için acil kullanım onayı çıktı.

Acil kullanım onayı TURKOVAC’a verildi!

25 Kasım’da Sağlık Bakanlığı’nın acil kullanım başvurusunda bulunduğu yerli aşı TURKOVAC için acil kullanım onayı çıktı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen ilk yerli inaktif Kovid-19 aşısı olan TURKOVAC için 3’üncü faz çalışmaları kapsamında gönüllülerin aşılanması sürüyordu. Geleneksel yöntem olarak bilinen inaktif yönteminde virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek insan vücuduna zarar verilmeden bağışıklık uyarılıyor. TURKOVAC aşısıyla ilgili yapılan son faz çalışmalarının sonuçları henüz net olarak açıklanmadı.

25 Kasım’da acil kullanım başvurusu yapılan yerli aşı TURKOVAK’a Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı canlı yayında acil kullanım onayı verildiğini duyurdu. Seri üretime başladıklarını belirten Koca, aşının gelecek pazartesiden itibaren kullanılabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ”TURKOVAC’ın üretimiyle birlikte bu aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

İlgili Haberler