560 bin kişiye kadro müjdesi!

08.06.2022 12:53

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in önceki akşam duyurduğu ve 560 bin kişiyi kapsayan "sözleşmeli personele kadro" müjdesinin detayları ortaya çıktı.

560 bin kişiye kadro müjdesi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önceki akşam duyurduğu ve 560 bin kişiyi kapsayan “sözleşmeli personele kadro” müjdesinin detayları ortaya çıktı.

Çalışmanın detayları ile ilgili Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Son toplu sözleşmede, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda bir metin yazılmıştı. Şu anki personel 2022 sonuna kadar sözleşmeliye geçti. Burada sözü edilen sözleşmeliler, 4/B’li personel. Bu çalışma sadece bunları kapsıyor. Yaklaşık 500 bin 4/B’li personel bulunuyor.

4/B’li personeller isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecekler. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki 4/B’li personel için 3+1 uygulaması var. Bu süreyi tamamlayanlar isteğe bağlı olarak geçiş yapabiliyor. Bu 400 bin personel çıkarıldığında, geriye yaklaşık 100 bin personel kalıyor. Biz Memur-Sen olarak bu konuda çalıştaylar yaptık. Çalışmanın sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık ile paylaştık. Ek gösterge sonrası bu konu da çözüme kavuşacak.” dedi.

İlgili Haberler