4 milyon haneye doğalgaz desteği geliyor !

15.01.2022 13:07

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ısı haritasına göre 4 milyon haneye yıllık 450 lira ile bin 150 lira arasında doğalgaz desteği sağlanacağını duyurdu.

4 milyon haneye doğalgaz desteği geliyor !

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ısı haritasına göre 4 milyon haneye yıllık 450 lira ile bin 150 lira arasında doğalgaz desteği sağlanacağını duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, ısınma desteği ile ilgili sona doğru yaklaştıklarını belirtti. Bakan Yanık, “Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız” dedi.

Sosyal yardım başvurularının tamamını e-Devlet üzerinden yapmanın mümkün olduğunun altını çizen Bakan Derya  Yanık, “E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat ettiklerinde gerekli yönlendirmeleri yapılıyor” diye konuştu.

Doğalgaz ödemeleri hak sahipliği alan kişinin destek ödemesinin PTT kartına yatıracaklarını anlatan Bakan Yanık, “Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum’daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege’deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı. Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı.” dedi.

Bölgesine göre hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacaklarını belirten Yanık, “Ödemeleri mart ve ekim aylarında yapıyoruz. Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla bir destek vermeyi istiyoruz. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler