2022 bütçesinde sosyal hassasiyet ön plana çıktı

19.10.2021 10:29

TBMM'ye sunulacak ve görüşmeleri başlayacak olan 2022 bütçesinde sosyal hassasiyet ön plana çıktı. Eğitim ve sosyal hizmetlere ağırlık veren Türkiye, 2022 yılına toplumun beklentilerini karşılayan "vatandaş odaklı sosyal hizmet" bütçesiyle giriyor. Geliri düşük olan, emekli, yaşlı, kamu çalışanı, işçi hakları korunurken sosyal harcamalara 104.2 milyar lira ayrıldı.

2022 bütçesinde sosyal hassasiyet ön plana çıktı

TBMM’ye sunulacak ve görüşmeleri başlayacak olan 2022 bütçesinde sosyal hassasiyet ön plana çıktı. Eğitim ve sosyal hizmetlere ağırlık veren Türkiye, 2022 yılına toplumun beklentilerini karşılayan “vatandaş odaklı sosyal hizmet” bütçesiyle giriyor. Geliri düşük olan, emekli, yaşlı, kamu çalışanı, işçi hakları korunurken sosyal harcamalara 104.2 milyar lira ayrıldı.

 

Görüşmeleri başlayacak 2022 bütçesinde öğrencilere kredi, burs, pansiyon, özel okul desteği, harç ödemesi için destek verilecek. Ödeme gücü olmayan vatandaşın sağlık faturası için 23.4 milyar lira, 65 yaş üstü, bakıma ihtiyacı olana 13.2 milyar lira, engelli vatandaşa evde bakım için 15.6 milyar lira destek sağlanacak. Engelli taşıma giderleri için 1.3 milyar lira katkı sağlanacak. Yoksul ailelere elektrik tüketim desteği kapsamında elektrik tüketim desteği kapsamında 2.4 milyar lira katkı verilecek. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere çocukları, gençleri yanında yetiştirmeleri için 2.5 milyar lira sosyal ekonomik destek sağlanacak.

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunulan 2022 bütçe görüşmeleri yarın başlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda teklifin sunumunu yaparak sunumun ardından komisyon üyelerinin hazırlıkları için komisyon çalışmalarına yaklaşık bir hafta ara verilecek, 26 Ekim’de de bütçenin geneli üzerindeki görüşmelere geçilecek.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler