178 hakim ve savcı mesleğe iade edildi!

21.10.2022 15:10

Danıştay 5. Dairesi, FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında daha önce meslekten ihraç edilen 178 hakim ve Cumhuriyet savcısının mesleğe dönmelerine karar verdi.

178 hakim ve savcı mesleğe iade edildi!

Danıştay 5. Dairesi, FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında daha önce meslekten ihraç edilen 178 hakim ve Cumhuriyet savcısının mesleğe dönmelerine karar verdi.

Danıştay tarafından verilen karar sonrası yargı mensuplarından 122’si göreve iade edilirken, 56 ismin bulunduğu liste ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu’na (HSK) geldi. Alınan bilgiye göre kararda bu isimlere geriye dönük faizleriyle birlikte tazminat ödenmesi de bulunulduğu belirtildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda hakim ve savcı FETÖ terör örgütü ile irtibat ve iltisakı öne sürülerek başlatılan idari soruşturmalar kapsamında HKK’lar ile meslekten ihraç edilmişti.

İhraç edilen isimler “irtibat ve iltisakı ankesör aramaları, HTS geçmişe dönük arama ve sinyal kayıtları, tanık beyanları, ByLock yazışma içerikleri, emniyet analiz raporları” gibi iddialarla HSK Genel Kurulu’nca ihraç edilen yargı mensupları meslekten çıkarma kararının iptali için Danıştay’da dava açmıştı.

HSK’nın Danıştay’ın verdiği iptal kararlarına karşı itiraz edip etmeyeceği merak konusu olurken, iptal kararlarının temyiz edilmesi durumunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun vereceği biliniyor.

HSK Genel Kurulu’nca meslekten KHK ile ihraç edilen 178 ismin meslekten ihraç kararını iptal eden Danıştay’ın gerekçe olarak bu belge ve bilgilerin irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını göstermesi sonraki kararlar için de emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

İlgili Haberler